Türk Fuarcılık Sektörü 200 Milyon USD’lik Kayıp Yaşadı – GL events Exhibitions Turkey

Türk Fuarcılık Sektörü 200 Milyon USD’lik Kayıp Yaşadı

Covid-19’un en çok etkilediği sektörlerden biri Turizm ve Fuarcılık sektörü oldu. Fuarların büyük kısmı iptal edilirken, gerçekleşen fuarlardan da yeterli performans sağlanamadı. GL Events Exhibitions Türkiye Genel Müdürü Gülperi Erkanlı, 2022’de fuarcılık sektörünün tüm dünyada ancak 2019’un %75’ini yakalayabileceği belirterek sektörünün geleceğiyle ilgili önemli bilgiler verdi.

2020 yılında ulusal ve uluslararası fuarların en az %70’lik kısmının ya hiç gerçekleşemediğini ya da alışılagelmiş performans seviyesinde gerçekleşmesinin mümkün olamadığının altını çizen Gülperi Erkanlı, “Türk fuarcılık sektörü açısından en az 200 milyon USD’lik bir kayıp yaşandı” dedi

2021’in yoğun bir şekilde tüm dünyada hasar kontrolü ile geçeceğini de vurgulayan Erkanlı, “Özellikle bu süreci az zararla atlatmış ana sektörlerin tamamen uluslararası değil, kıtasal ya da bölgesel çeşitliliğe sahip fuarlarla yavaş yavaş hareketlenebileceğini düşünüyoruz. Çoğu uluslararası etkinliğin de geçiş döneminde daha lokal fuarlar şeklinde devam edebileceği ya da büyük uluslararası etkinliklerin farklı lokasyonlarda daha kompakt versiyonlarının olabileceğini öngörüyoruz. 2020 dönemi kişilerin dijital süreçleri daha fazla benimsemelerine ve profesyonel hayatlarının önemli ve kaçınılmaz bir parçası haline getirmede çok etkili oldu ancak yüz yüze etkileşimin yerini tamamen alması mümkün gözükmüyor. Bu nedenle, yılın ilk yarısında dijital fuarlar, ikinci yarısında ise Hybrid modeller devrede olacak.

Kişilerin ağırlıklı olarak kapalı ortamlarda ve dünyanın dört bir yanından bir araya gelerek gerçekleştirdiği ticari görüşmelere ve bağlantılara imkan sağlayan uluslararası fuarlar açısından ne yazık ki Covid-19 dönemi tam bir antitez oldu. Aşı kullanımı ve bağışıklık gelişimine bağlı olarak, en erken 2021’in ikinci yarısı itibariyle küçük geri dönüşler beklenebilir. Ancak fuarcılık sektörünün gerek ülkemizde gerekse globalde, en son kaldığımız nokta olan 2019’daki seviyesine dönebilmesi için dahi en erken 2023 diye düşünüyoruz. Kişilerin yeniden uluslararası düzeyde mobil hale gelebilmesi gerekiyor. 2022’de fuarcılık sektörünün tüm dünyada ancak 2019’un %75’ini yakalayacağı öngörülmekte.

Çin’e odaklanacağız

Dünya çapında ilk 10 fuarcılık şirketi içinde yer alan GL Events Exhibitons olarak 2021’de özellikle Çin’deki fuarlarımıza odaklanacağız. Ayrıca Güney Amerika ve Merkez bölgemiz olan Avrupa’da da gerek 2021 için planlanmış, gerekse 2020’den 2021’e ertelenmiş olan önemli fuarlarımız var. Endüstriyel ekipmanlar, makineler, yüzme havuzları, peyzaj, doğal taşlar, savunma sanayii, inşaat, tekstil, gastronomi gibi alanlarda dünya çapındaki etkinliklerimizi yeni yılda dijital destekli olmakla beraber fiziksel olarak, özellikle 2021’in ikinci çeyreği sonları itibariyle gerçekleştirmek üzere çalışmalarımızı gerek merkezimiz, gerekse uluslararası ofislerimiz aracılığıyla planlıyoruz. Türkiye’den de bu fuarlara milli katılımlar için değerli İhracatçı Birliklerimiz ve Ticaret odalarımızla işbirliği içindeyiz.” şeklinde görüşlerini dile getirdi.